14 Haziran 2015 Pazar

Turuncu Şifon Bluz-Şifon Dikmenin Püf Noktaları

Kurs döneminin başında ilk diktiğim şeydi bu bluz...Kolay diye başladım ama şifonun dikiminin ne kadar zor olduğunu anladım.Kumaş ne kadar ince ve dökümlü ise dikmesi de bir o kadar zor oluyor zaten.Bu dönem bir de manto diktim ama inanın o kadar zorlanmadım.Onu da kış dönemi paylaşırım.


Bluz bu...Önden, göğüs altından makara lastiğinin üzerinden sıra sıra işaretli yerlere kadar zig zag dikişiyle geçtim.Daha sonra lastikleri çekerek eşit olacak büzdürüp, lastiklerin ucunu bağladım.

 Bana göre öğrenilmesi ve tatbik edilmesi gereken yer omuzlar.Omuzları birleştirirken sıradan omuz birleştirme işlemini yapmadım.Bunun için ince kurdele de olabilirdi ama ben rengi tutturmak için kendi kumaşının kenarını kullandım.Şu kumaşın kenarlarındaki düz yerleri...


Fotoğrafta da görüldüğü gibi incecik kestim.İki omzu işaretli yerlerden üst üste getirdikten sonra bu kestiğim parçayı üçüncü kat olrak işaretli yerin üstüne getirip makine dikişi çektim.Bu arada bana göre önemli bir ayrıntı daha...Dikişi sık ayarda (2 2,5) gibi yaptım.Bazı kumaşlar seyrek ayarda, bazıları da sık ayarda daha düzgün dikiliyor.Bunun için aynı kumaşın başka bir parçasında mutlaka deneme yapıp dikmeye başlamayı unutmayın...(Benim en çok yaptığım hatalar olduğu için sizin de benimle aynı hataya düşmemeniz için hatırlatmak istedim:)) Bir de arkadaşlar! Şifon hassas bir kumaş olduğu için dikiş iğneniz çok önemli.Benim 70 numara tercihim.Ucu kırık tırtıklı olmasın.İğne diğer kumaşları dikse bile şifon, saten tarzı kumaşlarda kumaşa takılıyor ve kumaştan tel toplayarak kumaşı deforme ediyor.Aklınızda olsun..:))


Dikişin ucundan da incecik overlok çektim.Şifon kumaşla diktiğiniz her neyse, dikiş birleşim yerleri kalın olmaz.O yüzden overloğunu hep ince çektim.Hatta temiz dikiş tekniği ile dikerseniz en güzeli ve doğrusu.Temiz dikiş tekniğini daha önceki blog yayınımda anlatmıştım.Buradan bakabilirsiniz.
Sevgiler....

5 yorum:

 1. Çok zarif olmuş canım, çok temiz çalışmışın ellerine sağlık. Üzerindede görmek isteriz :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tşk ederim Nilüfer'cim.inşallah cnm o da olur..:))

   Sil
 2. Çok güzel olmuş elinize sağlık. Güzel günlerde giyilsin:) Şifon zor gerçekten ama aynı zamanda yumuşak ve dökümlü yapısıyla hem vücudu güzel gösteriyor hem de yazın benim en tercih ettiklerimden. Sevgiler:)

  YanıtlaSil
 3. rengi çok tatlı güzell günlerde giyin öok beğendim sizi izlemeye aldım http://ayselmelike.blogspot.com.tr/

  YanıtlaSil